Kromě unikátního objevu týmu doc. Fatky představil americko-britský tým vedený D. E. G. Briggsem z Yale University v USA výsledky i velice zajímavého výzkumu prvohorních mořských členovců ostrorepů. Jde o zkameněliny z lokality v britském Herefordshire, které jsou zcela výjimečně zachovalé.
V siluru, před zhruba 425 milióny let, totiž zdejší živočichy zasypala vrstva jemného sopečného popela. Díky tomu jsou na řezech fosilií patrné i velmi drobné anatomické detaily. Vědci proto mohli podrobně popsat anatomii končetin těchto ostrorepů.
Výsledky umožní lépe pochopit evoluci končetin u členovců, kteří jsou nejpočetnější skupinou živočichů na Zemi (patří mezi ně mimo jiné hmyz nebo korýši).
Konference TRILO 2012, na níž se setkala světová paleontologická špička z více než 20 zemí, se konala na počest zakladatele moderního výzkumu trilobitů Harryho Blackmorea Whittingtona a byla i zahájena přednáškou D. L. Brutona z norské University of Oslo věnované vzpomínce na H. B. Whittingtona (1916-2010), který pocházel z Velké Británie.
To, že se letošní konference TRILO 2012 konala právě v České republice a na půdě Přírodovědecké fakulty UK v Praze, není náhodou. Česká republika se může pochlubit jednou z nejvýznamnějších paleontologických oblastí Evropy, tzv.
Barrandienem. Barrandien se rozkládá ve středních a jihozápadních Čechách. Nalézají se zde zkameněliny trilobitů a řady dalších organizmů z období starších prvohor. Oblast proslavil francouzský vědec Joachim Barrande (1799-1883), který se věnoval paleontologickému výzkumu středních Čech a na jehož počest byla tato oblast i pojmenována.
Paleontologové z celého světa se kromě nabitého konferenčního programu zúčastnili i několika terénních výzkumných exkurzí na naleziště v Barradienu. Většina zahraničních odborníků na trilobity navštívila tato významná naleziště zcela poprvé.
-TZ PřF UK-