V Benátkách došlo v roce 1576 k morové epidemii, která zahubila na 50 000 lidí, tedy více než třetinu jeho obyvatel. Na ostrově Nuovo Lazzaretto, který leží nedaloko Benátek, odkryli před dvěma roky italští forenzní atropologové z univerzity ve Florencii Matteo Borrini a Emilio Nuzzolese masový hrob obětí moru.
Jejich tvrzení, že se jedná o osobu pohřbenou se znaky exorcismu, však pobouřilo řadu jeich vědeckých kolegů. Cihla, která se nacházela v ženiných ústech, se tam podle řady jejich kolegů dostala zcela náhodou.
Odborníci proto obvinili své kolegy z Florencie, že jejich “vampír z Benátek” je spíše produktem jejich touhy po mediální slávě, než skutečného vědeckého výzkumu.
„Jsem překvapená, že oponenti v tak důležitém časopise, jako je Journal of Forensic Sciences (v němž byl článek poprvé publikován, pozn. redakce) dali svolení k publikování článku Nuzzoleseho a Borriniho, který přináší velmi málo vědecké podpory pro jejich hypotézu,“ nechala se v interview v pro sever LiveScience slyšet antropoložka Simona Minozziová z university v Pise.
„Bohužel jde v Itálii v posledních letech o běžnou praxi. Je tomu tak zjevně proto, že podpora vědy z veřejných zdrojů slábne a vědci tak hledají cesty, jak přitáhnout pozornost médií prostřednictvím senzačního odhalení, která však mají velmi málo společného s vědou,“ nenechává na práci kolegů nit suchou Minozziová.
V posledním čísle Journal of Forensic Sciences proto oba vědci „vracejí úder“ a popisují důležité detaily nálezu, aby dodali své původní hypotéze na síle. Zda se jim však jejich vědecké kolegy podaří přesvědčit, není zcela jisté.