Když se parník Titanic, pýcha britské transoceánské společnosti White Star Line, 15. dubna 1912 potopil na mořské dno, vzal s sebou do čtyřkilometrové hlubiny okolo 1500 lidí a také zhruba 66 000 tun oceli.
Po 100 letech zmizelo podle podmořských archeologů z vraku této monumentální lodě asi 50 000 tun oceli.
Zdá se, že to nebude trvat příliš dlouho a Titanic se skutečně definitivně ztratí. Viníkem je podle vědců zatím neznámá bakterie, která si na zrezivělých troskách doslova pochutnává. Kanadští a španělští podmořští badatelé ji pojmenovali Halmonas titanicae a do 20 let prý z Titanicu jejím přičiněním zbude pouze rezavá skvrna na dně moře.
Vzniká 3D model
Američtí vědci, kteří se k místu tragédie přiblížili na palubě lodi Jean Charcot, zmapovali současný stav Titanicu a na základě zjištěných údajů, které získali za pomoci speciálních „podmořských detektivů“ Remora 6000 a A.U.V., nyní vytvářejí 3D model vraku Titanicu a jeho okolí.
„Cílem je vytvořit nejpodrobnější vyobrazení vraku. Prakticky Titanic virtuálně vyzvedneme a zachováme jej tak v myslích lidí,“ říká vedoucí expedice Christopher Davino. Kromě vraku samotné lodi je zmapováno i nejbližší dno o rozloze přibližně 15 km2. Jde o oblast, kde se nacházejí trosky z rozlomeného trupu a další artefakty spojené s katastrofou.
Více na www.rmstitanic.net