Astronomové pomocí Hubbelova vesmírného dalekohledu sestrojili přesnou simulaci nárazu naší Mléčné dráhy do sousední galaxie v Andromedě. Dvojice se přitahují svou vzájemnou gravitací a vědci očekávají, že propojovaní začne za 4 miliardy let.
Za další dvě miliardy let se objeví jako jeden celek. Pozice Slunce bude narušena, ale hvězdě i jejím planetám zánik nehrozí. Škoda, že v té době nezažijeme pohled na noční oblohu ze Země. Nebe prý bude velkolepě posázeno hvězdami.
„Vůbec poprvé jsme byli schopni měřit pohyb do strany – v astronomii, také známý jako vlastní pohyb – v galaxii v Andromedě,“ říka Roeland van der Marel z Vědeckého institutu vesmírného dalekohledu (STScI), který se nachází v areálu Univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru v USA. O výpočet bočního pohybu se podle van der Marela snažili astronomové více než jedno století.
Již dlouho se ví, že galaxie jsou od sebe vzdálené asi 2,5 miliónů světelných let a že Galaxie v Andromedě se k té naší přibližuje rychlostí 266 km/s. Nová data z Hubblu však nabízí čerstvý pohled na to, kdy a jak se bude splynutí pravděpodobně vyvíjet.
„Počítačové simulace založené na datech z Hubblova teleskopu ukazují, že dvě velké masy hvězd se zformují do jedné eliptické galaxie, jaké jsou v lokálním vesmíru běžné. Ačkoliv se galaxie budou propojovoat, jednotlivé hvězdy a planety by spolu neměly kolidovat – prostor mezi nimi bude i nadále velký. Přesto vědci očekávají gravitační poruchy naší Sluneční soustavy.