Vědci objevili nový únavový syndrom, který nazvali „sociální jet lag“. Jet lag je stav organizmu, který nastává po změně časového pásma. Za „sociální jet lag“ může nesoulad mezi vnitřními hodinami a realitou našeho každodenního rozvrhu. Podle vědců díky tomu bují také epidemie i obezity.
„Identifikovali jsme syndrom v moderní společnosti, který dlouho nebyl brán vážně,“ řekl Till Roenneberg z univerzity v Mnichově. „Je stále větší rozpor mezi denní načasováním fyziologických hodin a sociálních hodin.
V důsledku společenského tlaku si lidé zvykli na jet lag, tedy časový posun a mají permanentní nedostatek spánku. Také častěji kouří a pijí více alkoholu a kofeinu.“.
Tým vedený Roennebergem tvořil 10 let datábazi spánku a bdělého chování. Informace také zahrnovaly údaje o hmotnosti a výšce. Své výsledky výzkumu chtějí prezentovat jako poradní materiál pro rozhodování o letním čase, organizaci pracovní doby či školního vyučování. „Probuzení s budíkem je relativně nový aspekt našeho života,“ říká Roenneberg. „To jednoduše znamená, že nespíme dost.
Budík je důvod, proč jsme chronicky unavení. Dobrý spánek a dostatek spánku, není ztráta času, ale zárukou pro lepší pracovní výkon a více zábavy s přáteli a rodinou ve volném čase. “ Vědci nyní chtějí dokázat, že sociálně-časový posun také přispívá k obezitě.