Putovní výstava, která mapuje nejstarší stopy po člověku na území Čech, se po úspěšném působení v Mostě a Žatci přesouvá do Rakovníka. Událost je to o to významnější, že doc. Jan Fridrich, jehož celoživotnímu dílu je výstava věnovaná, byl hrdým rakovnickým rodákem. Návštěvníci tamějšího Muzea T.G.M. budou mít od pátku 27. dubna 2012 jedinečnou možnost prohlédnout si originální exponáty, jejichž stáří přesahuje nikoli desítky, ale rovnou stovky tisíc let. Výstava končí 17. června 2012.
Multikulturní naleziště Bečov u Mostu patří jednoznačně k nejvýznamnějším lokalitám evropského paleolitu. Doc. Jan Fridrich se jeho výzkumem zabýval téměř čtyřicet let. Dnešní generace paleolitiků na jeho práci dále staví.
„Výstava Krajinou pěstních klínů ve stopách Jana Fridricha je způsob, jakým bychom rádi navázali kontakt s laickou veřejností, která přeci jenom takto staré nálezy příliš nevnímá, ačkoli o nás vypovídají spoustu zajímavého,“ vysvětluje důvod, proč se Fridrichovi žáci do projektu pustili, spoluautorka výstavy PhDr. Ivana Fridrichová-Sýkorová, Ph.D.
Pro návštěvníky si archeologové připravili průřez celou historií naleziště, nejstarší nálezy, které budou na výstavě k vidění, jsou staré i tři čtvrtě milionu let. Kromě pěstních klínů se můžete těšit na vrtáky, dlátka či sekery.
„Největším lákadlem výstavy ale určitě bude obydlí neandertálce, které doc. Fridrich objevil na konci 60. let. Hmotová rekonstrukce v poměru 1:3 je skutečně impozantní, stejně jako největší pěstní klín ve střední Evropě, nebo neandertálcovo sedátko,“ láká na výstavu druhá autorka Mgr. Kateřina Semrádová z České společnosti archeologické.
Výstavní prostor rakovnického muzea zaplní nejenom vitríny s paleolitickými nástroji, ale také fotografie „Krajiny s pěstními klíny“ Martina Kalíška a model stojícího neandertálce, jehož autorkou je restaurátorka Linda Pulkertová, ta vytvořila i repliku bečovského obydlí.