Vědci z kanadské univerzity Simona Frasera v Britské Kolumbii došli k závěru, že cholesterol může být vysoce prospěšný v boji proti rakovině. Podle vědců totiž zpomaluje nebo dokonce zastavuje růst nádorových buněk.
K výsledku došli během studie pohybu cholesterolu uvnitř cév a k cestě k povrchu buněk, kde posiluje jejich vnější membránu. Vědci při tom zjistili, že vazebné proteiny cholesterolu, tzv. ORP, kontrolují růst nádorových buněk.
„Předpokládali jsme, že proteiny ORP váží a transportují cholesterol uvnitř buněk podobně, jako se lipoproteiny vážou a pohybují mimo tukové buňky v celém krevním oběhu,“ vysvětluje Chris Beh, molekulární biolog a biochemik. Beh a jeho kolegové tak na proteinech ORP vytvořili genetické změny.
Zjistili, že jimi vytvořené změny blokují schopnost proteinům vázat cholesterol, ale nezastavují jejich činnost. Ve skutečnosti tyto proteiny fungují ještě lépe a jsou schopné aktivovat další regulátor bílkoviny, které pak vyvolávají celou řadu buněčných procesů k podpoře růstu buněk.