Klimatologové varují před oxidem uhličitým, který vzniká spalováním fosilních paliv. Má dopad nejenom na globální klima, ale ovlivňuje také oceány. CO2 se totiž v mořské vodě rozpouští a vytváří kyselinu uhličitou, díky níž klesá mořské pH a oceány se okyselují. Krátkodobé experimenty ukázaly, že kalcifikující organismy, jako jsou korály a škeble, ale i drobný fytoplankton, okyselení oceánů ovlivňuje.
Nyní vědci z Helmholtzova střediska pro výzkum oceánu v Kielu (GEOMAR) přichází z výsledky studie a tvrdí, že ve fytoplanktonu obsažené jednobuněčné řasy Emiliania huxleyi se měnícím se podmínkám naopak dobře přizpůsobují.
Odborníci řasy sesbírali v norských pobřežních vodách a přenesli je do laboratoře, kde je vystavili předpokládané kyselosti oceánu, ke které by měl působením CO2 teprve dojít. Už za jeden rok, což znamená cca 500 generací, se řasy vyvíjely v kyselém prostředí mnohem lépe a rychleji, než jejich neadaptované kolegyně.
Jinými slovy – řasy byly už za rok schopné si poškozenou kalcifikaci částečně obnovit. Výzkum tak ukazuje, že s adaptací na kyselé prostředí nebudou mít problém rychle se množící organizmy. Naproti tomu budou mít problém dlouhověké druhy a zejména ty, které mají jen málo potomstva na generaci.