CO: Olejové žlázy máty peprné
OBJEV: 1753
ZVĚTŠENÍ: cca 1100x
Tato rostlina je k dostání v každé samoobsluze, ale takto zblízka ji viděl málokdo: představuje se vám okvětní lístek máty peprné (Mentha Piperita). Obarvená fotografie z elektronového mikroskopu ukazuje žlutý „výpotek“ oleje nad mazovou žlázou.
Vysoké struktury, které mohou připomínat našedlé růžky, jsou už součástí okvětí. Vyfocený olej má široké využití v průmyslu, používá se například při výrobě parfémů a alkoholových nápojů.
Peprmintový hybrid
Mátu, které se také v Čechách lidově říkalo podle charakteristické svěží chuti a vůně větrné koření, poprvé popsal v roce 1753 Carl Linné (1707 – 1778). Podle vzorků z Anglie, kde se tato rostlina s čtyřhrannou lodyhou přirozeně vyskytuje, původně mátu peprnou určil jako druh.
Nyní se tato bylina popisuje jako přirozený hybrid máty vodní (Menthja Aquatica) a máty klasnaté (Mentha Spicata), které rostou také v přírodě České republiky.
Patří mezi léčivé rostliny, neboť její silice mírní křeče hladkého svalstva. Mátový čaj je doporučován při nechutenství a poruchách trávení. Máta se také využívá v gastronomii.