Internet je médium, které dynamicky dobývá celý svět. Řada lidí si svůj život bez „sítě sítí“ nedokáže představit. Proto možná leckoho překvapí informace, že celá třetina Evropanů s internetem vůbec nepřišla do styku.
Internetová gramotnost je v současnosti jedním ze základních předpokladů při uplatnění na trhu práce a konkurenceschopnosti. V těchto oblastech ve světovém měřítku Evropa poněkud ztrácí, takže zpráva o relativně vysoké evropské internetové negramotnosti není nijak příjemná.
Češi mají co dohánět
Tradičně jsou na tom, co se týče internetové gramotnosti, dobře Skandinávci, u kterých se počet lidí, kteří s internetem umí pracovat, pohybuje okolo 85 procent. Zdatně jim sekundují i Nizozemci, u kterých je číslo podobné. Naopak, nepříliš dobře jsou na tom jih a jihovýchod Evropy. V některých rumunských a bulharských regionech je internetová gramotnost sotva dvacetiprocentní. Podobná situace je ovšem i třeba na Sicílii nebo v Kalábrii na jihu Itálie.
Česká republika si také nestojí příliš dobře. Výjimkou v tomto ohledu je hlavní město Praha, 70 % procent obyvatel matičky měst s internetem běžně pracuje. V ostatních regionech je situace horší. Jen 42 % obyvatel severozápadních Čech a 45 % obyvatel střední Moravy se s internetem skamarádilo. Každopádně proti roku 2007 Češi zaznamenali pokrok, v průměru o celých 10 %. Vzhledem k trvalé vysoké návštěvnosti webových stránek www.21stoleti.cz, je naše redakce přesvědčena, že naši čtenáři žádné problémy s internetovou gramotností určitě nemají.
Povzbudivý trend
Většina lidí, kteří internet nepoužívají, podle agentury EUROSTAT tvrdí, že jej k životu vůbec nepotřebují. Dalším důvodem, proč se někteří lidé internetu vyhýbají, je jeho finanční nedostupnost. Je v zájmu celé Evropské unie, aby internetová gramotnost stoupala. Evropská komise již varovala, že mladí i starší lidé v EU by mohli propást výhody, které dnešní vyspělá informační společnost nabízí, pokud nebude podniknuto více opatření zaměřených na zvýšení jejich gramotnosti. V některých zemích, mimo jiné ve Švédsku, Irsku či v Británii, je internetová gramotnost již běžnou součástí školní výuky. Třeba britská internetová stránka kidSMART učí mladé lidi, jak bezpečně využívat stránky se sociálními sítěmi, jakými jsou třeba Facebook nebo Twitter.
Třicet tři procent internetově negramotných se může zdát jako vysoké číslo, leč nemusí být hned tak zle. Internetu využívají nejen vysokoškoláci a středoškoláci, ale i Evropané s nižší úrovní vzdělání (53,5 % v roce 2005 ve srovnání s 62,5 % v roce 2008, přičemž 100 % je úroveň používání internetu v celkové populaci). Rovněž u nezaměstnaných se počet osob využívajících internet zvýšil (ze 74,4 % v roce 2005 na 80,3 % v roce 2008) a míra využití internetu mezi ženami je nyní téměř na stejné úrovni jako v celkové populaci EU (nárůst z 88,4 % v roce 2005 na 94,6 % v roce 2008). Počítačové a internetové dovednosti žen, nezaměstnaných a osob nad 55 let od roku 2006 vzrostly nejméně o 3 % ve srovnání s celkovou populací.
Třetina Čechů neovládá práci s počítačem
Základem pro proniknutí do tajů internetu je alespoň základní zvládnutí práce s počítačem. Podle průzkumu agentury Median přitom téměř třetina Čechů s počítačem pracovat neumí. Asi nepřekvapí, že počítačová negramotnost narůstá s věkem. Mezi dětmi od 12 do 15 let neumí s výpočetní technikou pracovat pouze tři procenta dotazovaných. Ve věkové kategorii 25 až 34 let již je to 16 %, ve věkovém rozmezí 45 až 54 let se počítači raději vyhne třetina osob a mezi lidmi staršími 65 let používá počítač pouhá pětina. Podle Českého statistického úřadu je počítačem vybaveno 48 % domácností a 42 % má připojení k internetu.