Lustr, který svítí bez elektřiny, by mohl pomoci milionům chudých. Vlastně to není tak úplně lustr, ale obyčejná plastová láhev s tekutinou. Nový úspěšný projekt se rozjel na Filipínách, nyní expanduje i do Indie.
Ve slumech, organicky rostoucích chudých sídlištích, žila v roce 2007 podle údajů Organizace světových národů téměř miliarda lidí. Podle prognóz se v roce 2030 toto číslo dokonce zdvojnásobí. Slumy jsou v Asii, Americe i Africe a často obklopují světové metropole.
Jedinečný nápad
Lidé žijí nedůstojně v chatrčích s vlnitým plechem místo střechy. Na příbytky se nabalují další a další chatrče a v přelidněných koloniích není ani dostatečný přísun denního světla. Lidé tam někdy žijí v takřka absolutní tmě.
Podle údajů Mezinárodní energetické agentury žije bez denního světla 20 % lidí, tedy 1 400 000 000 obyvatel naší planety. A údaj v dohledné době výrazně neklesne, odhaduje se, že v roce 2030 bude ve tmě i nadále žít zhruba 1 200 000 000 lidí.
V téhle nešťastné vidině se však zrodil jednoduchý nápad, jak zavést denní světlo do tmavých kobek. Domovy prosvítí obyčejná láhev s vodou. A vědci zaručují, že každá vydrží „svítit“ pět let.
Světlo v láhvi
Recept na výrobu solární-plastové-žárovky je jednoduše geniální, zapotřebí je jen pár dostupných ingrediencí. Do čisté průsvitné plastové láhve o objemu dvou litrů (např. od Coca-Coly) se nalije roztok z (nejlépe destilované) vody s chlorem.
Pak už se jen pečlivě utáhne závěr, který se utěsní kytem a celá láhev se zalepí do předem vyřezaného otvoru ve vlnitém plechu. Ten se pak spolu s „petkou“ přidělá na střechu slumu. A zázrak je na světě!
Světlo podle měření vydá za 55wattovou žárovku a to už k osvětlení jinak úplně temných místností bohatě stačí. Pionýrské pokusy testoval před časem Alfredo Mozer z Brazílie. Podle něj je PET láhev zdrojem skutečně trvalého světla, které vydrží bez problémů až do té doby, než se v láhvi rozmnoží bakterie a voda se zakalí.
Filipíny se rozsvěcují
Světlo v láhvi nyní „doladil“ spolu se studenty amerického Massachusettského technického institutu Filipínec Illac Diaz a rozjel projekt s názvem Isang Litrong Liwanag, což v překladu do češtiny znamená „litr světla“.
Bývalý student Harvardu má jasný cíl: prosvětlit více než 1 000 000 domácností, které na Filipínách trvale žijí bez denního světla.
Díky erudované spolupráci nezpůsobují láhve trčící z vlnitých střech, žádné nebezpečí. Obyvatelé se nemusejí bát ani monzunů, kolem láhví díky speciálnímu kytu nezatéká. „Plastová láhev s vodou zbaví lidi nejenom tmy, ale také finanční zátěže, kterou představují platby elektřiny,“ řekl Diaz s tím, že v jeho domovině je přístup k elektrickému proudu pro chudé lidi opravdu komplikovaný.
Buď není do slumů elektřina přivedena vůbec, nebo nefunguje, nebo na zaplacení účtů nemají chudí Filipínci peníze. „Lidé s naší ,svítící plastovou láhví´ ušetří měsíčně 5–6 dolarů, které by jinak museli platit za elektřinu. Pro lidi žijící za méně než dolar na den, je to velká pomoc,“ upozornil.
Ubude i požárů
Kdyby se „plastikové světlo“ rozšířilo po celých chudinských sídlištích, ubyly by i nesčetné výskyty požárů, které vznikají právě při přisvěcování svíčkami či otevřeným ohněm. „Naše světlo je bílé, je tedy naprosto přirozené. Zároveň se láhev nijak nezahřívá,“ vysvětlil Diaz.
Díky Diazově nadaci v současné době svítí na Filipínách 20 000 takových „pet láhví“, a díky dobrovolnické práci přibývají další. Projekt v minulých týdnech úspěšně doputoval i do nedaleké Indie.