Vakovlk neboli vakovlk tasmánský či lidově tasmánský tygr (Thylacinus cynocephalus), je jediný druh čeledi vakovlkovitých, který byl ještě na začátku 20. století chován v zajetí v zoologických zahradách.
Jeho rozmnožení se však nezdařilo a je považován za vyhynulého. Tento vačnatec žil na území Austrálie a Nové Guinei. Nyní však z Tasmánie přichází zpráva, jež naznačuje, že by vakovlk mohl být na světě.
Alespoň to tvrdí bratři Levi and Jarom Triffittové, kteří před týdnem projížděli na kole v severní části ostrova Tasmánie a objevili zvláštní lebku a čelisti. Vakovlk se totiž právě zvláštní čelistí vyznačoval – jeho lebka sice připomíná psa (ostatně o tom svědčí i název cynocephalus – psohlavý), čelist s 46 zuby však dokázal otevřít do úhlu 1700.
Pakliže by se nález potvrdil, znamenalo by to senzaci – poslední potvrzený vakovlk totiž zemřel v Hobartské zoo v hlavním městě Tasmánie už 7. září 1936. Lebku však prohlédli vědci z Tasmánského Viktoriina muzea a podle prvního odhadu tvrdí, že nejde o vakovlka, ale o normálního psa. Zřejmě tak nález potvrzuje jen to, jak bujná je lidská fantazie.