Mýdlo či surfaktant se dodává do vody z principu z toho důvodu, aby od ní oddělilo olejové substance. Jejich vlastnosti je možné vylepšit nejrůznějšími způsoby, zejména zvýšením citlivosti vůči některému z parametrů prostředí, jako je světlo, pH, teplota, tlak či přítomnost nějaké další látky (např. oxidu uhličitého).
Tým z univerzity v Bristolu pod vedením prof. Juliana Eastoea, vytvořil mýdlo reagující na magnet dodáním částeček železa. Ty jsou tak malé, že k jejich nalezení nelze využít světlo. K prověření vlastností nového mýdla proto vědci využili nejsilnější zdroj neutronových paprsků známý současné vědě, který je k dispozici v Laue-Langevinově institutu ve francouzském Grenoblu.
„Z komerčního hlediska není zatím možné, aby se tyto kapaliny objevily jako součást běžných výrobků určených k domácímu spotřebování. Ukázaly však, že magnetické mýdlo je z principu možné a není tedy vyloučeno, že v budoucnu vznikne řada aplikací např. pro čištění odpadních vod či pro průmyslové čištění.
Po odstranění následků ekologické havárie by mohlo být například staženo z životního prostředí, čímž by se výrazně snížil jeho dopad na životní prostředí, “ popisuje současný stav výzkumů prof. Eastoe.