Karnivorie, čili lidově „masožravost“, je potravní strategie, která rozhodně není vyšším rostlinám neznámá. Vyvinula se u nich několikrát nezávisle na sobě a vždy bychom mohli říci, že to byla nouze, která naučila rostliny „housti“.
Nové výzkumy brazilských rostlin příbuzných našim jitrocelům ukazují, že masožravost je mezi rostlinami nejspíše rozšířená více, než si vědci donedávna představovali.
Jitrocelovité rostliny, s jejichž zástupci se zcela běžně setkáváme i na našich loukách, neměli doposud ve svých řadách jediného známého masožravého zástupce. To se ale nedávno změnilo díky bádání brazilských a amerických botaniků.
Změřili se na rostliny rodu Philcoxia, které byly podezřelé z chuti na půdní hlístice již několik let. Hlavní indicií byly žlázy, které produkují lepkavou substanci, které ústí na povrch listů. Tento rys je společný řadě masožravých druhů rostlin. Masožravost se však po několik let nepodařilo žádnému vědeckému týmu prokázat.
Tým pod vedení botanika Petera Fritsche z kalifornské akademie věd v San Franciscu však nedávno záhadu definitivně rozlouskl. Objevil totiž u těchto rostlin unikátní listy, ukryté pod zemí. Tato podzemní past se ukázala být velmi efektivním “lapačem” půdních hlístic.