Ptačí vokalizace čili lidově „zpěv“, který plní v životě opeřenců nejrůznější funkce, je jednou z hlavních pomůcek, jejímž prostřednictvím dokáží ornitologové odhalit přítomnost druhu na zkoumaném území.
Rozpoznávat zpěv podle záznamů v atlasech je poměrně složité. Zpěv se většinou přepisuje citoslovci. Zapíšeme-li však například stejný zvuk jednou jako „krex-krex“ a jednou jako „rét-rét“ (chřástal polní), vzniká zmatek, který ke správnému určování jistě nepřispívá.
V prostředí tropických pralesů, kdy je hlas ptáka často jedinou pomůckou ke zjištění jeho přítomnosti, je problém ještě palčivější.
To si přesně uvědomila dvojice ekvádorských programátorů Hugo Jácome Andrade a David Parra Puente. Vyvinuli proto speciální software, který nejpve převede nahraný hlas ptáka do řeči jedniček a nul a poté do zvláštní formy čárového kódu, tzv.
QR kódu. K jeho dekódování pak stačí prostá čtečka čárového kódu. Oba programátoři slibují, že dalším krokem bude vytvoření aplikace pro smartphony, které by se tak staly vítanou pomůckou všech terénních ornitologů.