Uplynuly jen pár dní nového roku a vědci oznámili první astroobjev 2012 – zachytili čtyři exoplanety, jak obíhají vzdálené hvězdy. Všechny čtyři objevené světy jsou takzvané „Horké Jupitery“, tedy plynní obři.
Obíhají velmi blízko své hvězdy. Byli objeveny takzvanou tranzitní metodou. Jejich orbity jsou spjaty se Zemí, čili v momentu, kdy obíhají okolo své hvězdy, na okamžik odstíní jas své mateřské hvězdy. Tento pokles jasnosti je velmi malý (řádově v desetinách procenta), ale pro astronomy je dobře měřitelný.
Metoda tranzitu je prakticky jen doplňkem nejúspěšnějšího postupu objevů exoplanet a to měření radiálních rychlostí, které vychází z gravitace. Exoplaneta totiž svou gravitací svou mateřskou hvězdou ovlivňuje.
Tyto změny nejsou příliš velké, ale dají se měřit ve spektru dané hvězdy. Spektrální čáry se mění s měnící se vzdáleností – když se hvězda vzdaluje, spektrální čáry se posouvají k rudému konci spektra, v opačném směru se posouvají k modrému.
Objev nepochází překvapivě ze sondy NASA Kepler ani z žádného jiného vesmírného teleskopu, ale z pozemské základny Harvard-Smithsonova Centra. Podle vědců to ukazuje, že jsou astronomové schopni dobrých výsledků i z povrchu zemského, což věstí dobré objevy exoplanet v novém roce.