Jednou z odpovědí bylo, že ve skutečnosti byla syfilida ve Starém světě přítomna stále, jen nebyla dostatečně dobře odlišena od jiných nemocí, zejména moru, který zasazoval evropské populaci silné rány.
Alternativa k této teorii se pochopitelně nabízí snadno: nemoc byla do Evropy dovezena z Nového světa. V takovém případě by však měla velmi málo času – od objevu Ameriky po první atak uběhly pouhé 3 roky.
Kosterní biolog Georgie Armelagos z Emory university v americké Atlantě se rozhodl, ze mezi oběma teoriemi rozhodne pomocí průzkumu kosterních pozůstatků lidí z předkolumbovské éry. I na kostrách jsou totiž patrné léze, které způsobuje činnost původce nemoci, bakterie Treponema pallidum.
Asi 50 koster z předkolumbovské doby, které Armelagos zkoumal, se zdálo takové stopy skutečně vykazovat. Při bližším ohledání se však ukázalo, že domnělé známky choroby byly ve skutečnosti způsobeny jinými vlivy.
Armelagos mohl tedy směle prohlásit, že syfilis byla do Evropy zavlečena pravděpodobně přímo členy posádky lodi Kryštofa Kolumba.