Hmotnost pevného jádra plynného obra Jupitera je asi 10x větší než Země. Jeho „bratr“ Saturn je sice celkově menší, jeho jádro je však podle ohledů asi 15 – 20x hmotnější než Země. Tento do očí bijící rozdíl se vědci snaží již několik let vysvětlit. Dvojice astronomů z kalifornského Berkeley nedávno nabídla novou teorii.
V loňském roce přišli s jedním typem vysvětlení čínští astonomové pod vedením Šu Lin Li z univerzity v Pekingu. Za „vypařením“ Jupiterova jádra může podle nich dávná srážka s tělesem větším než Země. Hugh Wilson a Burkhard Militzer z university v Berkeley přišli však nedávno s alternativním modelem.
Podle jejich simulace může za zmenšování jádra tvořeného převážně oxidem hořečnatým extrémní teplota a tlak uvnitř planety (asi 20 000 oC a 40 000 000 pozemských atmosfér).
Tento model má hned dvě výhody. V první řadě vysvětluje přítomnost těžkých prvků v atmosféře Jupiteru. V druhé pak to, proč zůstalo Saturnovo jádro podstatně hmotnější. Saturn, který dosáhaje hmotnosti asi 1/3 Jupiteru, není totiž dostatečně hmotný na to, aby v něm započaly procesy stejného typu.