Je známo, že krmivo psům ovlivňuje kvalitu a barvu srsti, velikost těla a další věci. Dosavadní úvahy se však držely zvláště změn vzhledu a kondice. Veterinářka Taryn Robertsová z Austrálie se však zajímala o to, zda strava nemá trvalý vliv i na psí mozek. Robertsová spolu s kolegy z fakulty veterinární vědy univerzity v Sydney snímala psí mozky pomocí magnetické rezonance.
K výzkumu si zvolili psy různých tvarů lebky se zřetelem k takzvané brachycefalii, neboli krátkolebosti, kdy psi mají obzvláště krátkou a širokou hlavu (typickým příkladem takového typu psa je mops či pitbull na snímku).
Vědci zjistitli, že délka a šířka lebky a pozice některých částí mozku psa, jako je centrum čichu, byly vázány na stravu. „Tyto závěry jsou nezávislé na odhadované velikosti mozku či tělesné váhy,“ dodala veterinářka s tím, že zatím není jisté, zda změny měly vliv i na chování, což však nevylučuje.
„To by mohlo znamenat, že psi s jiným tvarem lebky se chovají jinak,“ říká Robertsová. „Budoucí psí výzkum se zaměří právě na výzkum vztahu mezi tvarem lebky, chováním a organizací mozku,“ dodala.