Na otevřeném moři se rybařilo zřejmě už před 42 000 lety. Dokládají to archeologické nálezy v jihovýchodní Asii. Australská expertka Sue O´Connorová bádala se svým týmem archeologů ve vápencové jeskyni ve Východním Timoru.
V lokalitě zvané Jerimalai objevila zatím nejstarší známky rybářství, což dokládají například dva kousky rybářských háčků. Stáří prvního z nich vědci určili na 11 000 let, vznik druhého háčku odhadli do doby před 23 000 a 16 000 lety.
Jedná se tak o nejstarší důkaz speciální rybářské výroby. „Nejstaršími háčky na ryby byly dosud považovány předměty spjaté se začátkem zemědělství, který v jihovýchodní Asii probíhal před 5 500 lety,“ řekla O´Connorová, která těmito nálezy posouvá výrobu specializovaného rybářského náčiní o desítky tisíc let hlouběji do historie.
To však není všechno. Tým archeologů také v jeskyni nalezl více než 38 000 rybích kostí, z nichž nejstarší vědci datovali do doby před 42 000 lety. Některé pozůstatky patřili druhům žijícím u pobřeží, ale téměř polovina z nálezu byly takzvané pelagické druhy, tedy ryby, které žijí výhradně na otevřeném moři.
Tento jedinečný nález musí podle O´Connorové znamenat, že lidé vyjížděli lovit ryby na moře a to již před 40 000 lety. Typickou rybou, kterou podle nálezů lidé lovili, byl tuňák, i v současnosti oblíbený pro svou masitost.
V jeskyni však archeologové nalezli důkazy, že lidé pojídali kromě jiných druhů též žraloky či rejnoky. Objev překvapil i archeoložku samotnou.“Je opravdu zvláštní, že tyto ryby byly rutinně chytány už před 40 000 lety,“ řekla O´Connorová.
„Rybolov si žádá užití komplexní technologie, což dokládá, že staří moderní lidé na ostrovech jihovýchodní Asii měli úžasně vyspělé námořní schopnosti,“ dodala.