Paleontologové objevili v Mongolsku skutečnou raritu, 70 000 000 let staré hnízdo dinousaurů rodu Protoceratops andrewsi. Nebylo prázdné, v hnízdě spočívalo 15 vylíhlých mláďat. Jedinečný objev ukazuje, že nedospělí dinosauři zůstávali v hnízdě i po vylíhnutí a umírali nejen jako potrava, ale také kvůli vnějším podmínkám.
Hnízdo o průměru 70 cm mělo kulatý tvar, vědci ho přirovnávají k míse. Malé dinosaury zřejmě zabila písečná smršť, která je udusila. Vědci také nalezli ve stejném hnízdě i vejce, která však patřila k jiným druhům, například masožravému Oviraptorovi. „Velká hnízda mohla být cestou, jak zajistit přežití zvířat,“ říká vedoucí výzkumu David Fastovsky s tím, že Mongolsko té doby totiž bylo místo s agresivními dinosaury, kteří pravděpodobně jak svou krmi vyhledávali bezbranná mláďata. Více dinosaurů pohromadě se mohlo lépe ochránit.
Jak vypadal samotný nález? Nejméně 10 z celkových 15 ostatků jsou naprosto kompletní. Kostry vykazují znaky nedospělců, mají krátké čenichy, poměrně velké oči a chybí jim sekundární znaky, např. nemají přední rohy a ozdoby, kterými se vykazují dospělí jedinci tohoto druhu.
Z analýzy hnízda a jeho obsahu vyplývá, že mladiství Protoceratopové byli svými rodiči opečovaní.