Neutrina opět rozdělují vědeckou veřejnost. Mezinárodní tým vědců v Itálii údajně vyvrátil předchozí zjištění kolegů z týmu OPERA, kteří opakovaným experimentem prokázali, že se podle jejich měření částice zvaná neutrina pohybovala rychlostí vyšší než je rychlost světa. Se zprávou přišla agentura Reuters.
Vědecký tým v italském Gran Sassu, který pracuje na sesterském projektu s názvem ICARUS, provedl měření energie neutrin, na jejichž základě údajně prokázal, že se při předchozích experimentech vědci z týmu OPERA mýlili.
Podle výsledků původního experimentu přilétla neutrina vyslaná ze 730 kilometrů vzdáleného výzkumného centra Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku do Gran Sassa o 60 nanosekund dříve, než by měla, pokud by se pohybovala rychlostí světla.
Paprsek neutrin v novém experimentu však vykazoval přesně takové energetické spektrum, jaké se očekává od částic pohybujících se rychlostí světla. Experiment podle vědců „vyvrátil nadsvětelnou interpretaci výsledků týmu OPERA“. Vědci z ICARUSu argumentují, že neutrina vyslaná z CERNu by ztratila většinu své energie, kdyby se pohybovala jen nepatrně rychleji než světlo.
Fyzik Tomasso Dorigo z CERNU podotkl, že nová studie je „velmi prostá a definitivní“.