
Sonda NASA objevila pod zamrzlým ledem jednoho z měsíců Jupitera slanou tekutou vodu. A nejde jen o pár kapek – na měsíci Europa by měla být vodní plocha rovnající se ploše Velkých jezer na hranici USA a Kanady. Po dostupných údajů je ledový krunýř Europy propojen s podzemním oceánem.
Tyto informace by mohly být podkladem pro tvrzení, že obrovský podpovrchový oceán Europy představuje potenciál pro existenci života na jiném místě v naší sluneční soustavě.
Vědci na objev přišli analýzou desítky let starých snímků, které pořídila družice Galileo a porovnávali jej i ze snímky pořízenými ze Země. Europa dosud nevypadala na to, že bude mít vodu v tekutém skupenství, neboť se dosud myslelo, že ledový oceán, kterým je pokrytá, je zhruba 10 – 20 kilometrů tlustá vrstva ledu.
Nyní tým glaciologů a planetárních vědců usoudil, že tekutá voda bude jen 3 km pod povrchem, podle porovnání zlomů v povrchu ledu.
“Zadíváme-li se na Antarktidu, kde se nacházejí podobné zlomy jako na Europě, můžeme předpokládat, že procesy, které způsobují zjizvení tady na Zemi, se dějí i mimo ni, tedy u Jupiteru. Nové studie nám ukazují, jak velký vliv mají teplé vodní proudy pod ledem na vzhled celého povrchu a jak jej mohou měnit,“ řekl glaciolog Martin Siegert z university v Edinburghu.