V roce 2008 vzbudil v odborných kruzích prakticky celého světa článek, jehož hlavním autorem byl český zoolog Hynek Burda, dnes působící na univerzitě v Duisburgu a Essenu v Severním Porýní-Westfálsku u našich západních sousedů.
Burdův tým se v něm snažil prokázat, že krávy (a dost možná i další savci, např. jeleni či lišky) dokáží přímo vnímat geomagnetické pole Země a orientovat se podle něj. Kontroverzní studie narazila u řady členů vědecké obce na odpor a pokusy o replikaci výsledků na sebe proto nenechaly dlouho čekat. Nové experimenty skepsi jen prohlubují, autoři prvních výsledků se však brání.
Tým sdružený kolem prof. Jiřího Heřta vznesl letos na jaře v odborném časopise Journal of Comparative Physiology A vůči závěrům Burdova týmu námitky, podložené analýzou stejného typu dat, z nichž odvodil své původní výsledky tým prof.
Burdy: satelitních snímků, získaných skrze službu Google Earth. Dva nezávislé týmy však tentokrát neanalyzovaly pozice celých stád, ale jednotlivých kusů dobytka. Jejich zkoumání žádnou jednoznačnou souvislost mezi pozicí těla a geomagnetickými siločárami neprokázala.
Tým profesora Burdy však nedávno opět vrátil úder, opět na půdě stejného vědeckého periodika. Podle nich je třeba polovinu „důkazů“, které snesl tým prof. Heřta a Ing. Lukáše Jelínka, Ph.D. z Katedry elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, diskvalifikovat.
Dílem proto, že snímky nemají dobré rozlišení, dílem proto, že v okolí pasoucího se skotu byly rozmístěny elektrické ohradníky, které pochopitelně ovlivňují výsledky. Nová analýza dat, přinesených Heřtem a Jelínkem, podle Burdy dokonce potvrzuje původní závěry jeho týmu.
O dalším vývoji celé zajímavé kauzy vás budeme na stránkách 21. STOLETÍ jistě informovat.