Mezinárodní tým astronomů aktivoval Hubbelův vesmírný dalekohled tak, že dokázal pořídit snímek 100 miliard kilometrů vzdáleného jasně zářivého akrečního disku, který nasává černá díra ve středu galaxie.
Akreční disk, který může i rotovat kolem sebe, vytvářejí černé díry. Tyto disky u obřích černých děr vytvářejí extrémně zářící „bodové“ zdroje světla, tzv. kvasary (hvězdám podobné kvasistelární objekty).
Akreční disky jsou širkové cca 100 miliard kilometrů a většina z nich se nachází miliard světelných let od Země.
Hubble snímky pořídil pomocí principu gravitačních mikročoček, při níž je světlo z objektů na pozadí ohýbáno gravitací kolem objektu v popředí. Tuto metodu lze zařadit mezi fotometrické způsoby detekce. Zachytí-li vědci kvasar za bližší galaxií, vyfotí ne jeden kvasar, ale dva nebo čtyři zvětšené snímky téhož kvasaru.
V horním snímku je zachycen vzdálený kvasar HE 1104-1805, který se objevuje jako dva větší objekty po stranách menší, ve skutečnosti bližší čočkové galaxie WKK93.
Hodnotu této detailní fotografie přirovnávají vědci k fotce měsíčních zrnek písku focených ze Země. Fotografie umožnila změřit průměr akrečního disku a jeho teplot a podává tak další vysvětlení, jak kvasary fungují.