Vědci objevili nově zrozenou explanetu. Podle oblaku chladného plynu, který planetu obklopuje, je možné, že se ocitli u vzniku obří plynné planety. A její zrod sledují prakticky on-line. Na obrázku je znázorněna umělecká představa právě objevené exoplanety.
Adam Kraus (University of Hawaii) a Michael Ireland (Australian Astronomical Observatory) pomocí dvojice Keckových dalekohledů pozorovali z Havaje okolí hvězdy LkCa 15 b, která je ve vzdálenosti 450 světelných let a nachází se v souhvězdí Býka.
Podle jejich interpretace se jim podařilo pozorovat exoplanetu o hmotnosti 5-6 Jupiterů, která obíhá okolo hvězdy ve vzdálenosti 15,7 AU, což je pro představu vzdálenost mezi Saturnem a Uranem ve Sluneční soustavě. „LkCa 15 b je nejmladší planeta, jako jsme kdy objevili, je 5x mladší než dosavadní benjamínek,“ řekl objevitel Adam Kraus.
„Mladý plynný obr se tvoří z prachu a plynu. V minulosti nešlo tento druh jevu měřit, protože probíhá blízko u hvězdy. Dnes jsme se mohli poprvé zaměřit přímo na planetu i prašné věci kolem ní, “ dodal Kraus. Astronomové na hvězdu přišli s kombinací metody 19. století a největšího dalekohledu na světě – výkon adaptativní optiky dalekohledu propojili s technikou zvanou aperturativní maskovací interferometrie.
Maska je umístěna přes dalekohled, který propouští světlo pouze přes malý počet otvorů. Tato technika umožňuje pozemními dalekohledy dosáhnout maximálního možného rozlišení, takže pozemské dalekohledy s velkým průměrem vytvářejí daleko ostřejší snímky než například Hubbleův kosmický dalekohled.
Díky tomu pak mohou vědci mohli sledovat prachové disky kolem hvězd a zkoumat mezery v prašných vrstvách, v kterých se můžou skrývat protoplanety.