Vědci z britské University College London tvrdí, že optimisty je skoro 80 procent lidí, i když někteří z nich by to sami o sobě nikdy neřekli. Jak ukázal nový výzkum, mozek totiž velmi dobře zpracovává dobré zprávy o budoucnosti.
Lidé dokonce cokoli negativního prakticky ignorují a udržují si pozitivní pohled na svět, uvádějí autoři studie uveřejněné v odborném časopise Nature Neuroscience.
Psychologie už několik let ví, že optimistů je více, než se zdá. Nyní však Britové přicházejí s informací, kde k optimismu „dochází“. Pokusné skupině 14 lidí předkládali špatné a dobré zprávy a opakovaně se jich tázali, jak velkou vidí pravděpodobnost, že se katastrofy dotknou i jejich životů:
v případě zpracování pozitivní zprávy byla největší aktivita v předním mozkovém laloku, který je spojen se zpracováním omylů.V případě negativní informace nejoptimističtější lidé měli nejméně aktivity v čelních lalocích, zatímco nejméně optimističtější lidé jí měli nejvíce.
„Je to velmi fascinující práce mozku. Ukazuje na to, co je ve vědě o nervovém systému stále zřejmější, a to, že velká část mozkových funkcí podílejících se na rozhodování spočívá v testování a rozlišování předpovědi a skutečnosti.
V podstatě všichni lidé jsou ´vědci´,“ soudí Chris Chambers z univerzity v Cardiffu. „Navzdory tomu, jak důmyslné jsou nervové sítě, je poučné vidět, jak mozek bez ohledu na důkazy někdy přináší falešnou a příliš optimistickou odpověď. Optimismus má zřejmě velmi dobrý dopad na zdraví,“ dodal.