Monzuny se starají o cirkulaci vodních par v atmosféře: v létě přinášejí parami nasycený vzduch z oceánů, v zimě zase odvádějí suchý pevninský vzduch nad moře. Na tomto odvěkém mechanismu je závislé zemědělství velmi lidnatých asijských států, především Indie.
Nová studie, kterou uveřejnil kolektiv autorů z převážně amerických univerzit v časopise Science, ukazuje, že ve sledovaném období 1950-1999 došlo k lehkému propadu počtu srážek. Rozdíl byl nejmarkantnější v oblasti centrální a severní Indie, kde šlo o změnu o 10%.
Ve zbytku Indie poklesly srážko o 5%. Ji-Ming z laboratoří Americké úřadu pro správu oceánů a atmosféry v Princetonu, který byl spoluautorem studie, je přesvědčen, že svou roli sehrály aerosoly, vzniklé spalováním fosilních paliv.
V jižní Asii mají aerosoly na svědomí opak oteplování. Bylo prokázáno, že drobné částečky pevných či kapalných látek obsažené ve vzduchu odrážejí či absorbují část slunečních paprsků a přispívají tak ochlazování. Toto ochlazování pak proměňuje proudění vzduchu a zapříčiňuje lehké vysychání.