Vědci se v západní Africe obávají nové epidemie, která může vzniknout z henipaviru. Ten lidem způsobuje respirační onemocnění nebo encefalitidu. Henipavir, před kterým se nelze chránit očkováním, přenášejí netopýři, konkrétně kaloň plavý (Eidolon helvum). Epidemiologové právě v daném regionu shromažďují data o interakacích mezi lidmi a netopýry.
Lidé v západní Africe žijí s netopýry ve velmi úzkém vztahu. Pro představu: pod střechou nemocnice v hlavním městě Ghany Accra žije kolonie netopýrů, která čítá více než 500 000 kusů. V Ghaně se také netopýři jedí.
Nyní vědci v Ghaně též prokázali protilátky na henipavirus u prasat, objevil se zatím jen u 5 % z 97 zkoumaných prasat, ale i tak ukazuje, že vir přeskočil z netopýrů na prasata. A tím pádem může přeskočit i na lidi. Netopýři jsou zřejmě zdrojem nejrůznějších nákaz, které se v posledních 40 letech přenesly na člověka.
Jsou viněni například z Eboly či ze SARS (těžký akutní respirační syndrom), který zabil při epidemii v letech 2002-3 více než 900 lidí.