Domů     .Top
Racek, nebo robot? Vědci znovu překvapili
Martin Janda 21.7.2011

Technologové a vývojáři se při své práci stále častěji nechávají inspirovat přírodou. Inženýři z německé společnosti Fento nyní představili robota pojmenovaného SmartBird, jehož pohyb přesně kopíruje pohyby ptáků.

Vzorem pro robota nebyl nikdo jiný než racek. SmartBird nemává jen křídly, ale dokáže létat i v různých úhlech. Zkrátka, skutečný racek by si podle pohybu mohl myslet, že ve vzduchu narazil na svého kamaráda.

Lehkost nade vše

Samozřejmě, že mezi robotickým a skutečným ptákem nalezneme celou řadu rozdílů. SmartBird je v první řadě větší, jeho rozpětí křídel dosahuje 2 metrů. Na délku má 1 metr, takže skutečný racek stříbrný, jenž konstruktérům posloužil jako vzor, je proti němu zhruba poloviční.

Váha robotického ptáka dosahuje půl kilogramu. Pro srovnání – racek chechtavý obvykle váží do 350 gramů.

SmartBird musí být velmi lehký a tomu odpovídá i materiál, ze kterého je postaven. Základní konstrukce je vyrobena z uhlíkových vláken, místo ptačího peří má pak na křídlech polyuretanovou pěnu. Polyuretan se běžně používá v textilním průmyslu nebo je možné se s ním setkat třeba na skateboardových kolečkách.

Robot je vysoce autonomní, přesto je napojen na středisko, ve kterém v případě nouze může operátor převzít jeho řízení. Motor roboptáka má výkon 23 wattů a šťávu mu dodávají dva lithium-polymerové akumulátory.

Špionáž i energetika

SmartBird jako pták nejen vypadá, ale také se tak chová. Tedy ne že by kloval zrní, ale umí vlastními silami vzlétnout i přistát. Jakmile se dostane do vzduchu, začne mávat křídly.

Tento ultralehký model má vynikající aerodynamické vlastnosti. Směr, kterým má SmartBird letět, je řízen pomocí pohybů ocasní i přední části robota.

Najde takový robot své využití? Zcela jistě ano, armády i výzvědné služby se na něj již těší. SmartBird může tiše a nepozorovaně sbírat informace, aniž o tom sledovaný cokoliv tuší. Ovšem, nejen špionáží může nový stroj žít.

Daleko zajímavější je jeho využití v hydroelektrárnách, kde by podobně koncipovaná křídla mohla nahradit dosavadní lopatky u turbín.

Roboti jako hudebníci

Roboti pronikají i do oblastí, které jim v minulosti bývávaly zapovězeny. Například do hudby. V Kalifornském institutu umění místní roboti zvesela jamují s živým orchestrem. „Je to jako symbiotický vztah mezi lidmi a stroji,“ podotýká hudebník a elektrotechnik Ajay Kapur.

Roboti nevypadají nijak supermoderně, studenti je sestrojili ze všeho, co měli v dané chvíli po ruce. Jeden je tak postaven ze starého nábytku, druhý z jízdního kola, třetí z vodovodních trubek. Do robotické nervové soustavy pak tvůrci netradičního orchestru vložili potřebné programy.

V reálu pak vše vypadá tak, že dva roboti nasadí tempo a třetí hraje třeba na marimbu (druh bicího nástroje). A žánr? Robotům nedělá problém zvládnout hip hop, jazz, word music a jsou dokonce schopni i improvizovat.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz