Domů     Zajímavosti
PERFEXION Leksellův gama nůž
21.stoleti 19.8.2010

Na zhoubné i nezhoubné mozkové nádory, mozkové cévní choroby či funkční mozková onemocnění, která vedou např. k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem, moderní medicína využívá léčbu zářením. Na zhoubné i nezhoubné mozkové nádory, mozkové cévní choroby či funkční mozková onemocnění, která vedou např. k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem, moderní medicína využívá léčbu zářením.

Unikátním přístrojem je Leksellův gamma nůž. Jeho nejnovější model se nazývá Perfexion a je nejdokonalejším radiochirurgickým přístrojem na světě.
Nyní se využívá v 70 nemocnicích na světě – většinou v USA a v Japonsku. V Evropě jich je zatím méně než deset. Jeden z nich (na snímku) máme od dubna 2010 v Praze – v hodnotě 130 milionů korun.
Leksellův gama nůž se používá k cílené radiační léčbě, tedy k místnímu ozáření ložiska, u více než 30 diagnóz. Principem léčby je ozařování nemocného místa v hlavě za pomoci velice přesně zacílených gama paprsků. Léčebný výkon se obejde bez otevření lebky, bez přímé manipulace s mozkovými strukturami, jde tedy o metodu maximálně šetrnou. Léčba gama nožem může být u většiny diagnóz provedena ambulantně.
Zdrojem záření (gama paprsků, po nichž dostal přístroj své jméno) je izotop kobaltu Co60.  Zde je  (?) 192 kobaltových zářičů, jejichž paprsky se protínají v místě chorobného ložiska.

Jednotlivé paprsky jsou natolik slabé, že nepoškodí okolní mozkovou tkáň. V místě jejich soustředění však vzniká dávka, vyvolávající hojivý proces. Dávka pokryje jen nemocnou část, kopíruje co nejvěrněji její tvar a objem.


Ozařovací léčba na gama noži často nahradí riskantní otevřenou operaci anebo umožní vyléčit pacienty, u nichž otevřená operace vůbec není možná.
Přínos je nejzásadnější u onkologických pacientů s metastatickým postižením mozku. Na starším typu přístroje při nepříznivém prostorovém rozložení nebylo možné tyto pacienty léčit vůbec, nebo bylo nutné provést léčebných zákroků několik, v současnosti představují takoví nemocní nejpočetnější skupinu mezi pacienty s mozkovými nádory vůbec.

1. Pacient nejprve dostane na hlavu stereotaktický rám. Umožní nejen odečet přesných prostorových souřadnic léčeného chorobného ložiska při plánování léčby, ale i upevnění hlavy při zobrazovacích vyšetřeních a při ozařování.

2. Pacient se umístí na pohyblivé lůžko s hlavou uchycenou do polohovacího systému prostřednictvím stereotaktického rámu.

3. Lůžko zajede do chráněného ozařovacího prostoru a pacient má hlavu nastavenou tak, aby zvolené ozařovací ohnisko pokrývalo část chorobného ložiska. Zabezpečení a přesnost procedury zajišťuje počítačový systém.

4. Zdroj záření (192 zářičů, izotop kobaltu Co 60).
 
5. Nová konstrukce zvětšila ozařovací prostor o 300 %, což zvýší počet léčených diagnóz o 10–20 procent. Vedle ozáření oblasti mozku a hlavy lze už provádět i zákroky v oblasti krku.,

6. Pacient při léčení všech indikovaných lokalizací v hlavě pohodlně leží na zádech. Odpadají dřívější namáhavé polohy na břiše či na boku.

7. Léčbu lze provádět i opakovaně pomocí speciálního fixačního prostředku bez nasazování a upevňování stereotaktického rámu pomocí šroubů na hlavu pacienta.

8. Léčba se díky moderní, plně automatizované konstrukci nastavení svazků záření zkracuje o třetinu až polovinu původní doby, průměrná doba ozařování je 30 minut.

9. Perfexion je mnohem bezpečnější z hlediska radiační ochrany pacienta, neboť dávka záření do celého těla, nevyhnutelná při ozařování postiženého místa, je mnohem nižší.

Související články
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Bolest hlavy, nevolnost, dušnost, závratě, dezorientace, otok mozku či plic a v nejzávažnějších případech také kóma a smrt – výšková nemoc patří k hrozbám, kterým horolezci na svých expedicích musejí čelit. Domorodé obyvatele náhorních plošin ovšem tyto nepříjemnosti netrápí, a jak se zdá, vděčí za to nečekanému spojenci uloženému v bedrech. Tam, kde by většina z nás lapala […]
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedostatek pohybu. Nejnovější studie však odhaluje, že viník může být ještě jeden, a to toxiny produkované škodlivými kmeny běžné střevní bakterie. K nejstrmějšímu nárůstu počtu případu kolorektálního karcinomu […]
Na poli ochrany před nechtěným početím figuruje mnoho přípravků, většina je jich však určena ženám. Muži si dosud mohli vybrat pouze mezi použitím kondomu a finálním řešením ve formě vasektomie. To by se nyní mohlo změnit, ve hře je nově ve vodě rozpustný hydrogel, známý jako Adam, který brání početí více než dva roky od […]
Vesmír Zajímavosti 27.4.2025
Těžba na Měsíci se z oblasti science fiction pomalu, ale jistě přesouvá do reality. NASA, ESA i soukromé společnosti jako SpaceX, Blue Origin nebo i menší startupy se předhánějí ve vývoji technologií, které by umožnily efektivní těžbu lunárních surovin. A lze odhadnout, že dřív nebo později, že v pozemském průmyslu vesmírné materiály uplatní. Mezi hlavní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz