Domů     Technika
Dámy, pozor: Kabelka už není jen módním doplňkem!
21.stoleti 19.8.2010

Dáma bez kabelky? To je skoro nepředstavitelné. Ale autorství kabelek již není jen výsadou módních návrhářů. Nejnovější technologie pronikají i do oblastí, které jim dříve byly zapovězeny.
Dáma bez kabelky? To je skoro nepředstavitelné. Ale autorství kabelek již není jen výsadou módních návrhářů. Nejnovější technologie pronikají i do oblastí, které jim dříve byly zapovězeny.

Kabelky módní, kabelky elegantní, společenské, kožené i exkluzivní. Přes svou různou tvář měly vždy jedno společné, prakticky se jednalo o příruční zavazadlo. Kabelky pro toto století však toho budou umět mnohem více. A navíc by měly být ekologické, vždyť módní průmysl je třetím největším znečišťovatelem ze všech odvětví.

Multifunkčnost nade vše

Americká architektka Sheila Kennedyová se nezabývá jen návrhy staveb. Orientuje se i na nové a pokud možno ekologické materiály. Právě z její hlavy pochází na první pohled normální kabelka, která je ovšem vybavena solárními panely, USB portem a také malou svítilnou. Nápad vznikl ve chvíli, kdy Sheila cestovala zapadlými kraji Mexika a došla jí energie jak v mobilním telefonu, tak i v baterce.
Kabelka Sheily Kennedyové je nejen elegantní, ale v mnohém i unikátní. „Pokud vystavíte solární panel vstříc Slunci zhruba na pět hodin, z dvouwattové baterie lze dostat až osm hodin čistě bílého světla,“ popisuje autorka a pokračuje: „K USB portu se dá připojit jakýkoliv běžný mobil nebo třeba rádio. Kabelka je v podstatě mobilní elektrárnou s USB zásuvkou.“

Zabrání kabelky chudobě?

Kennedyovou k jejímu záměru nevedlo jen to, že by chtěla vyrobit multifunkční kabelku. Její rozhled je širší. Doufá totiž, že se její vynález rozšíří především do třetího světa, kde lidé často bojují s výpadky elektřiny. „Možnost nabít si mobil, rádio nebo si posvítit, to může pro mnoho lidí znamenat opravdu hodně. Tenhle maličký zdroj energie by pro ně mohl být vykročením  z chudoby a nedostatku energie,“ myslí si Kennedyová.
Otázkou ovšem je, zda lidé v zemích, kde denní příjem činí méně než jeden dolar na den, si budou moci takový přístroj vůbec dovolit. Každopádně se dá předpokládat, že podobné druhy módních doplňků budou z dílen technologů a návrhářů vycházet stále častěji.

Kde se vzala kabelka?

Kabelka byla užívána lidmi od okamžiku, kdy měli potřebu přenášet různé cennosti. Předchůdci kabelek byly látkové či kožené vaky a brašny, které sloužily k úschově cenností a peněz. První dochované zobrazení předmětu velice podobnému kabelce pochází ze starověkého Egypta.
Rozvoj vaků, které už byly kabelkám trochu podobné, nastal ve 14. a 15. století. Tehdy ještě nebyly na oblecích klasické kapsy. Důležitou úlohu proto hrál opasek, na který se věšely zdobené vaky. Ženy a dívky si do nich dávaly květiny s výrazným aroma, například levanduli. S příchodem širokých sukní s kapsami role těchto vaků ustupuje a vrací se až po francouzské revoluci (1789), kdy se široké sukně staly méně populární a ženy preferovaly subtilnější modely. Toto úzké oblečení nemělo žádné místo pro kapsy, a proto se objevuje role kabelky jako zavazadla na úschovu věcí, ale i jako módního doplňku. Z tohoto období jsou zachovány i první důmyslné zavírací mechanismy. S technologickou revolucí a příchodem železnice v 19. století zažívají zavazadla skutečnou revoluci. Tehdy se také objevuje termín kabelka (handbal). Výrobci se tehdy začali zaměřovat na jiná zavazadla, která nebyla určená pro cestování na koních a v kočárech. Od 20. století jsou pak běžné kabelky s vnitřními přihrádkami.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz