Vědci přinesli dobrou zprávu všem veselým lenochům – abyste si udržovali svou potřebnou hladinu hormonu „štěstí“, endorfinu, nemusíte ani moc cvičit, stačí, když se budete od srdce smát. Je známo, že hladina endorfinu se zvyšuje v důsledku stresu a svalové zátěže, vzrušení, bolest, kořeněná jídla i sexuální vzrušení apod.
Hypotéza, že ke zvýšení hladiny endorfinů by mohl vést srdečný vydatný smích, byla diskutovaná už před časem, ale nebyla dosud ověřena. Jen velmi málo výzkumů se zajímalo o to, proč se lidé smějí a jakou roli hraje smích v sociálních kontaktech.
Endorfiny kromě toho, že posilují vzrušení a potěšení, zvyšují naši schopnost zvládat bolest. A tak výzkumníci použili test prahu bolesti, aby zjistili, zda smích způsobuje uvolnění endorfinů. Nejprve testovali dobrovolníky a měřili jejich práh vnímání bolesti, pak je podrobili vybraným, smích vyvolávajícím situacím, a pak testovali úroveň bolesti znovu.
Vědci z Oxfordu si jako stimuly pro vyvolání smíchu vybrali klipy z TV show „Mr. Bean“ a „Přátelé“ a záznam komediálního představení z festivalu Fringe v Edinburghu. Vzhledem k tomu, že smích je společenská aktivita (je až 30 x vyšší pravděpodobnost, že srdečně rozesmějete s přáteli než sami), byli účastníci testováni ve skupinách i samostatně.
Ve všech testech se schopnost účastníků snášet bolest po zážitku upřímného smíchu zvýšila. V průměru sledování asi 15 minutové vybrané komické scénky ve skupině zvýšilo práh bolesti o 10 %. Při testování individuálního zážitku smíchu se jejich práh bolesti zvýšil jen mírně.
Výzkumní pracovníci upozorňují, že smějící se lenoši také cvičí, fyzická námaha, která nastává po upřímném smíchu, způsobí fyzické vyčerpání břišních svalů a to opět stimuluje zvýšení hladiny endorfinů.