Onkologové se zaměřili na kurkumin, složku koření kurkuma, hojně používaného v Jižní Asii a na Středním východě, jinak také nazývaného indický šafrán. V Indii ženy už dlouho používají kurkumu jako prostředek proti stárnutí, který vtírají do kůže.
Používají ji i k léčbě křečí v době menstruace a jako obklad na kůži na podporu hojení ran. Vědci nyní zjistili, že kurkumin potlačuje buněčné signální dráhy, které podporují růst karcinomů hlavy a krku.
Inhibice buněčné signální dráhy také souvisí se sníženou tvorbou řady prozánětlivých cytokinů.
Studie z roku 2005 poprvé ukázala, že kurkumin může potlačit růst karcinomu hlavy a krku, nejprve v buňkách tkáňových kultur a na myších modelech. Ve studiích na zvířatech byl kurkumin aplikován přímo na nádor ve formě pasty.
V nové studii výzkumný tým ověřil a potvrdil jak. Kurkumin působí na začátku složité regulační dráhy, kdy se váže na enzym IKK (inhibitor kinázy β Kappa), který aktivuje transkripční faktor podporující růst rakovinných buněk.
Teraputické výsledky ověřila i nezávislá diagnostická laboratoř. Jediná potíž byla v tom, že účinná látka byla aplikovaná velmi jednoduše – pacienti kurkumin žvýkali – a jejich ústní dutina a zuby se zbarvily žlutě.
Vědci hledají vhodnou formu kurkuminu pro klinickou aplikaci, protože očekávat v akutních přiípadech pozitivní vliv jídla ochuceného kurkumou samozřejmě není reálné.