Kdybychom se hypotetickým strojem času vrátili o 240 miliónů let nazpět, ocitli bychom se ve středním triasu, kdy se budoucí vládci souše, dinosauři, teprve připravovali na svůj mohutný nástup. Podle nových nálezů z Maroka však na Zemi, resp. pod zemí, žili tvorové, kteří byli schopní vybudovat celá podzemní „města“.
Specializace na život v systému tunelů vyhloubených v půdě není nikterak vzácná ani udivující. Každé dítě přeci zná krtky či sysly, ti vzdělanější by přidali třeba ještě třeba syslům příbuzné americké psouny či africké hlodavce rypoše.
Tento způsob života, díky němuž je možné uniknout život ohrožujícím predátorům, však zjevně láká zvířata odedávna. Nestarší nález podzemního „sídliště“ z Jižní Afriky datovali paleontologové do doby před 245 miliony let.
Nový nález z kotliny Argana v Maroku, který nedávno oznámil odborné veřejnosti německý ichtiolog Sebastian Voigt z univerzity ve Freiburgu, sice zaostává za jihoafrickým o “pouhých” 5 miliónů let, je však podstatně lépe zachovaný.
O tom, jaká zvířata si v dnešním Maroku vybudovala komplexní podzemní systémy, mohou vědci spíše spekulovat. Jednoznačně se však jednalo o suchozemské čtvernožce. V úvahu tak padají někteří ze vzdálených předků a příbuzných dnešních obojživelníků či plazů.