Nová studie publikovaná v Nature diskuse nevyřeší, naopak je pravděpodobně zkomplikuje. Před 1,8 milióny let Homo erectus v Gruzii stále ještě používal jednoduché nástroje, zatímco v West Turkana, v Keni podle tvrzení vědců populace lidských předků vyvíjela inovativní nástroje, sekáče podobné sekerkám, špičáky a další, které antropologové řadí do acheulské industrie.
Jedna z otázek zní – jakto, že si takový technologický pokrok nepřenesl Homo erectus do Asie?
Šest kilometrů od naleziště West Turkana v Keni se vědci zaměřili na podrobné datování nástrojů nalezených v Kokiselei, kde byly nalezeny acheulské i jednodušší, olduvanské nástroje. Jejich cílem bylo určit stáří nástrojů datováním okolních sedimentů a to se zdá být – 1,76 milionu roků.
Podle toho se jedná o nejstarší stopy acheuléenu, ještě starší než nálezy v Etiopii před 1,4 a v Indii před 1,5 miliónem let.
Přítomnost nástrojů jak olduvajské tak acheulské kultury potvrzuje, že v oblasti Kokiselei žili vedle sebe šikovnější a důmyslnější Homo erectus a primitivnější bratranec Homo habilis. „Musíme pochopit všechny souvislosti, tehdejší klima i životní prostředí, protože to nám dává nahlédnout do procesu evoluce práce – jak se mění časná lidská biologie a chování v důsledku změny klimatu, dostupné okolní vegetace a zvířat,“ konstatují vědci. Tým se v současné době věnuje vykopávkám na více než 2 miliony let starém nalezišti v Keni, aby našli souvislosti ještě hlouběji v minulosti, v olduvajském období.