Unikátní ryba, která žije na pevné zemi a umí se mrštně pohybovat i na velké vzdálenosti přesto, že nemá nohy, Alticus arnoldorum z čeledi slizounovitých, byla podrobně poprvé studována vědci. Zdá se, že může napovědět zajímavé podrobnosti o přechodu živočichů z moře na souš, jak tvrdí vědci z australské University of New South Wales.
Tato pozoruhodná ryba ve své dospělosti existuje velmi úspěšně na rozhraní vody a souše – pohybuje se na souši, ale musí mít ještě zajištěnou dostatečnou vlhkost, aby mohla dýchat žábrami a kůží. Nová studie ukázala, že její život na souši je silně závislý na kolísání hladiny v období přílivu, které se denně mění.
Zajímavé bylo také zjištění, že podle záznamů se nikdy nestalo, aby se ryba dala strhnout přílivovou vlnou. Její pohyb na pevné zemi je překvapivě rychlý, pohybují se pomocí vlnitých pohybů těla a rozšířených ocasních a prsních ploutví, které ji dokážou udržet prakticky na jakémkoliv pevném povrchu.
Alticus arnoldorum dokáže také svinout své tělo jako pružinu a vymrštit se na vzdálenost několikanásobku své délky. Vědci pozorovali u dospělých jedinců i sociální chování, obranu teritoria a námluvy. Zajímavá čeleď slizounovitých zahrnuje jak zcela vodní, tak i obojživelné nebo pozemské druhy a je možné je spatřit v unikátní přírodní evoluční laboratoři tichomořského ostrova Guamu.