Že je dobré občas porušit správným způsobem konvence, dokázali vědci z univerzit v Kentucky a Louisville. Dosavadní výzkum procesu zvaného fotoelektrolýza, rozkladu vody působením slunečního záření, byl zaměřen na určitý typ materiálů.
Vědci se rozhodli jít proti tradičním poučkám a prozkoumat materiál, který nemá to „správné“ strukturní uspořádání. S použitím teoretických výpočtů si vytipovali levný polovodičový materiál a pak jeho vlastnosti ověřovali v praxi. Vyplatilo se to. Slitina s 2 % substitucí antimonu (Sb) v gallium nitridu (GaN) má takové elektrické vlastnosti, že dokáže účinně katalyzovat rozklad vody energií slunečního světla na vodík a kyslík.
Je-li slitina ponořená ve vodě a vystavená slunci, jsou porušeny chemické vazby mezi molekulami vodíku a kyslíku a vodík pak může být odebírán.
Gallium nitrid je polovodič, který má použití např. při výrobě LED diod, antimon patří mezi kovy a v posledních letech je o něj zájem v mikroelektronice. Slitina GaN-Sb je jednoduchý, snadno vyrobitelný materiál.
Funguje jako katalyzátor, což znamená, že není spotřebována a může být znovu používána téměř donekonečna.
O významu tohoto objevu není pochyb, vodík je zkoumán jako pravděpodobný klíčový prvek při přechodu na čistší zdroje energie. Při spalování vodík reaguje s kyslíkem za vzniku vodní páry jako jediného odpadu.
Může být použitý v palivových článcích k výrobě elektrické energie i jako pohon pro vozidla a má také široké použití ve vědě a průmyslu.