Ptáci jsou s největší pravděpodobností potomky některé z větví teropodních dinosaurů, kteří na rozdíl od svých neopeřených příbuzných přežili obří katastrofu na konci křídy. Je proto jen logické vyvozovat, že dinosauři a ptáci žili alespoň nějakou na Zemi bok po boku.
Nový nález z Kazachstánu ukazuje, že na sklonku své nadvlády nad souší se o ni dinosauři dělili s obřími ptáky.
Prvním obřím ptákem, který prokazatelně žil již ve svrchní křídě před 70 milióny let a byl tedy současníkem dinosaurů, byl Gargantuavis philoinos, jehož zbytky byly nalezeny v jižní Francii. Nový nález z Kazachstánu, který patří teprve druhému známému z druhohorních obřích ptáků, však posunul dějiny těchto obrů podstatně hlouběji do minulosti.
Nově nalezený druh, který ve vědeckém tisku popsal tým vedený Darrenem Naishem z univerzity v britském Portsmouthu, žil před 83 milióny let. Po mýtickém kazašském “Fénixovi” dostal název Samrukia nessovi.
Tento pták, který podle všeho připomínal mohutného pštrosa, byl skutečně mohutným tvorem. Na výšku měřil přes 3 metry a vědci usuzují, že byl podle všeho dravcem, který se živil svými příbuznými, menšími druhy dinosaurů.
Podle Darrena Naishe poskytuje tento nález jedinečný vhled do evoluční historie ptáků. Dokazuje totiž, že druhohorní ptáci nebyli jen tvory velikosti vrány, kteří se krčili ve stínu svých evolučně úspěšnějších příbuzných, ale morfologicky a ekologicky již velmi rozrůzněnou skupinou.