Zajímavý výsledek, zatím s neodhalenými souvislostmi a důsledky, přinesla studie vedená odborníky z Univerzity v Oxfordu. Zjistili totiž, že vyšší lidé mají vyšší riziko vzniku nádorového onemocnění. Studie zahrnovala 1,3 milionu žen středního věku v britské populaci s různým životním stylem i ekonomickým zázemím a probíhala dlouhodobě.
V letech 1996 až 2001 byly do studie postupně zavzaty jednotlivé pacientky a poté sledovány v průběhu deseti let. Během doby trvání studie bylo v celém souboru zaznamenáno 97 000 případů rakoviny.
Studie prokázala, že s rostoucí výškou se zvyšuje riziko rakoviny jako takové i riziko jednotlivých typů nádorů (prsu, vaječníků, tlustého střeva, leukémie, maligního melanomu. Autoři provedli i porovnání s výsledky předchozích studií, aby své zjištění potvrdili. Příčina není ještě zřejmá, v podezření jsou vlivy prostředí, včetně stravy a infekce v dětství, stejně jako množství růstového hormonu.
Zvětšování výšky populace v průběhu 20. století může vysvětlit některé změny ve výskytu rakoviny v průběhu času. Ve stejném vztahu byla výška a riziko vzniku karcinomu i u různých populací z Asie, Austrálie, Evropy a Severní Ameriky.
Odhalení příčin této zvláštní závislosti možná poskytne další informaci, která pomůže prevenci i léčbě rychle rostoucího počtu nádorových onemocnění.