Dánští vědci z Univerzity v Kodani se rozhodli vnést jasno do debat okolo přibývání a ubývání mořského ledu v Severním ledovém oceánu i změn jeho rozsahu v letním období. Debaty podporovalo i to, že k dispozici nebyl dostatek spolehlivých dat, satelitní pozorování a přesná měření z průzkumných letadel a lodí máme až z relativně krátkého současného období.
Dánští vědci vymysleli metodu, kterou je možné změny přesně změřit na časové ose tisíciletí zpět. Klíč k rozsahu mořského ledu našli – v naplaveném dříví. To zamrzá do ledu a společně s ledem cestuje a hromadí se na pobřeží.
Vědci se zaměřili na pobřeží Grónska a zkoumali naplavené dříví v historických vrstvách. Jeho stáří měřili radiokarbonovou metodou. Naplavené dříví pocházelo z oblasti velkých řek Severní Ameriky (smrkové) a Sibiře (modřínové).
Různé druhy dřeva z různých míst nalezené společně také dokumentují změny oceánských i větrných proudů.
Špatná zpráva, která vyplývá z výsledků studie je to, že existuje jasná souvislost mezi teplotou a množstvím mořského ledu. A není pochyb, že letního ledu bude i nadále ubývat. Dobrou zprávou je to, že stále ještě nejsme za bodem návratu, led se při ochlazení znovu může obnovit.
Studie také ukazuje, že množství vytvořeného ledu se měnilo i s místem, když klesalo na severu Grónska, zvýšilo se v Kanadě. To je zřejmě důvodem pro to, brát více v potaz i teplotu, směr a složení vzdušných proudů.