Program NASA, zaměřený na zkoumání Marsu, přinesl vědcům další záhadu. Ve středních zeměpisných šířkách na jižní polokouli se na několika strmých svazích objevují tmavé linie, jejichž vzhled se při dlouhodobém sledování mění. Jejich charakter by odpovídal tomu, že je vytvořila stékající kapalina.
„Nejlepší vysvětlení pro tato pozorování je zatím proud slané vody,“ tvrdí Alfred McEwen z University of Arizona v Tucsonu. S jevem je spojeno mnoho otázek, ale slaná voda se prý zdá být lepším vysvětlením než jiné hypotézy.
Má nižší teplotu tuhnutí a na sledovaných místech by se mohla udržet v kapalném stavu, zatímco čistá voda už by zamrzla. Linie se vytvářejí v úzkých pásech dlouhých až stovky metrů, ale v některých místech jsou tvořeny až tisícem jednotlivých „pramínků“.
Vysvětlit bude třeba i jejich tmavou barvu, protože při podrobnějším průzkumu neobjevil spektrometr žádné stopy vlhkosti. Tmavá barva musí být způsobena něčím jiným. „Je to záhada, ale já si myslím, že je to řešitelná záhada, samozřejmě vyžaduje další řadu pozorování, měření a laboratorních pokusů,“ říká McEwen.