Pokud jste to netušili, tak váš pupík (jizva po oddělení pupečníkové šňůry po narození) může být demostrací biologické druhové pestrosti. Může být totiž útočištěm průměrně 70 druhů hub, kvasinek nebo bakterií.
Proč pupík? Malé kolonizátory tam neruší tolik hygienické přípravky, pleťové vody, UV záření…
Tímto výzkumem se zabýval celý tým vědců pod vedení Roba Dunna z North Carolina State University. I když průměr byl asi 70 druhů, v extrémních případech jich našli u jednoho člověka i 1400. Do studie zavzali 391 osob, mužů a žen různého věku a etnického původu, a dokonce i odlišných hygienických návyků.
Vědci se zaměřili předvším na přítomnost bakterií a z nich na ty potenciálně patogenní, ale libovali si, že našli i velmi zajímavé typy plísní. Získali tak unikátní sbírku nakultivovaných kmenů a začali porovnávat jejich DNA. Předběžně zjistili, že nejenže se počet mikroorganismů u jednotlivých lidí velmi liší, ale že každý člověk má svou vlastní unikátní kolekci.
Tady to začíná být zajímavé, protože složení jednotlivých kolekcí podle všeho nijak nesoouvisí s pohlavím, etnickým původem nebo dokonce frekvencí mytí. Děje se něco jiného. Zdá se totiž, že zastoupení typů nalezených organismů spíš do jisté míry odpovídá životnímu příběhu.
Vědci upozorňují ale, že například bakterie mohou působit i naopak – steroidy a další sloučeniny detekované v podpaží jsou primárně produktem bakterií a mohou ovlivňovat naše tělesné pachy, takže je třeba některé rande odepsat na seznam ztrát.