Myšlení chemiků se od dob alchymistů nezměnilo – neodolají tomu, jak se pokusit udělat s hmotou něco zdánlivě nemožného. Třeba udělat z kyseliny zásadu. A právě to je případ, kdy to vědcům z University of California v Riverside vyšlo.
Školní chemie učí, že kyseliny jsou látky s pH nižším než sedm a reagující s kovy a zásadami. „Když jsme prezentovali předběžné výsledky z tohoto výzkumu v nedávné době na konferenci, publikum se dívalo nevěřícně, že tohle je přece prostě nemožné.
Ale my jsme toho dosáhli. Transformovali jsme sloučeniny bóru na sloučeninu podobnou sloučenině dusíku, jinými slovy jsme dokázali, že se kyselina chová jako báze,“ konstatoval profesor Guy Bertrand.
Jeho laboratoř se specializuje na katalyzátory, malé sloučeniny, které usnadňují nebo umožňují chemickou reakci. A právě v tomto oboru může najít objev své významné uplatnění – vědci si slibují, že bude možné některé toxické katalyzující sloučeniny například se sloučeninami fosforu nahradit sloučeninami bóru.
To nebylo dosud možné právě pro kyselou povahu sloučenin bóru, kterou ale vědci změnili na zásaditou, fantastickým zásahem do atomární struktury – změnili počet elektronů aniž by měnili složení jádra atomu.
Stále trochu neobvyklý ale žádoucí je i tvůrčí způsob práce skupiny – Bertrand vyzval všechny studenty, aby uvažovali originálním, neobvyklým způsobem a shromáždili obrovské kvantum různorodých nápadů.
Ty pak probírali a deset procent z nich se ukázalo jako něco, s čím se dá pracovat.