Chemie je všudypřítomná, v krbu, v bateriích i na grilu probíhají bouřlivé reakce. I my jsme vlastně živými chemickými reaktory a přitom si lámeme hlavu, jak chemii okolo nás usměrnit a ovládat. Vědci z New Yorské univerzity teď vymysleli jak kontrolovat chemii – chemií.
Dokáží uměle připravovat materiály s prázdným prostorem uvnitř, které by potenciálně mohly řídit požadované i nežádoucí reakce. Vlastně jakési „molekulární klece“, které se samy sestaví a lapí dovnitř určitou chemikálii.
„Díky tomu je možné oddělit chemikálie na základě velikosti a reaktivity uvnitř přesně definované klece. To by potenciálně mohlo poskytnout větší kontrolu nad chemickými reakcemi a reakčními produkty.
Kromě toho se mohou tyto struktury ukázat jako ideální pro zapouzdření širokého spektra molekul a přípravu surovin s novými optickými nebo magnetickými vlastnostmi,“ řekl Mike Ward, vedoucí týmu.
Jednotlivé komponenty se navíc samy sestaví do podoby mnohostěnu, komolého oktahedronu, jednoho ze 13 Archimedovských těles (na rozdíl od Platónských jsou složena z více druhů mnohoúhelníků). To umožňují interakce spojené s vodíkovými vazbami.
Krystalická mřížka a výsledné uspořádání připomíná porézní strukturu zeolitu, savého materiálu s velkým průmyslovým využitím. Na rozdíl od zeolitu je ale tento nový materiál sestavený z organických komponent a je daleko univerzálnější.