Pravěký krokodýl, o kterém se vědci domnívali, že pochází z Evropy, je prý rodákem z Texasu. Tvrdí to paleontolog Thomas L. Adams z Dallasu, který zkoumá 96 miliónů let starou fosílii, patřící nejstaršímu prehistorickému krokodýlu na světě. Přesně řečeno úzkou čelist, objevenou u jezera nedaleko Dallasu.
Tento vzdálený praprapředek dnešních krokodýlů a aligátorů, Terminonaris se podobal indickému gharialovi, jen byl mnohem větší.
„Teď víme, že tato skupina živočichů měla širší distribučni rozsah a je také mnohem starší, než jsme se domnívali. Jedná se o první výskyt Terminonaris v Texasu. Je to také nejstarší výskyt Terminonaris na světě a je to také nejjižnější výskyt Terminonaris kdekoliv,“ připomínají místní vědci.
Předchozí nález v Německu byl nejstarším datovaným z pěti známých (stáří nálezu je asi 94 miliónů let), vědci soudili, že Terminonaris se vyvinul v Evropě a pak překročil Atlantik.
„Teď víme, že Terminonaris nejpravděpodobněji vznikl v Texasu a šířil se na sever a pak dál,“ naznačuje Adams. Nebyl to žádný drobeček, vážil víc než tunu a dlouhý byl až 7,5 metru. Jeho dlouhý, štíhlý čenich byl vhodný pro lov ryb, malých savců a dokonce i malých dinosaurů.
Přesně byl zařazen jako Crocodyliform Terminonaris (Pholidosauridae). Pošťák a amatérský archeolog Brian Condon, který fosílii našel, vyprávěl nadšeně: „Ten kus vypadal jako bageta ze Subway, pomačkaný a když jsem ho zvedl a obrátil – waw! – měl zuby, byla to čelist!“.