Sondě Dawn, kterou vyslala NASA, se podařilo získat fotografii obřího asteroidu Vesta z jeho orbity, z velmi důvěrné blízkosti asi 16 000 km. Dostihla ho v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.
Snímek ukazuje Vestu ve větším detailu, než jsme ji mohli vidět kdykoliv předtím. Asteroid Vesta má průměr asi 530 kilometrů a je to druhý největší objekt v tomto pásu asteroidů.
Pozemní a kosmické dalekohledy vyhlížely Vestu už skoro dvě století, ale nebyly schopny přinést mnoho informací o jejím povrchu. Proč je zajímavý? „Jsme na počátku studie pravděpodobně nejstaršího existujícího prvotního povrchu ve Sluneční soustavě,“ řekl Dawn Christopher Russell z University of California v Los Angeles.
Dosavadní obrázky odhalily složitý povrch, který vypadá, že má zachovány stopy některých prvotních událostí v historii Vesty a formování této oblasti Sluneční soustavy.
Vesta a její nový soused z NASA, sonda Dawn, jsou v současné době asi 188 miliónů kilometrů od Země. Dawn také dosáhla většího zrychlení než jakákoliv jiná kosmická loď, se změnou rychlosti o více než 6,7 kilometrů za sekundu.
To jí umožnily iontové motory, nejvýkonnější technologie, která je v současné době k dispozici. Dawn bude na Zemi posílat první detailní pohledy na jeden z posledních neprozkoumaných světů ve vnitřní sluneční soustavě asi rok, pak zamíří na druhou návštěvu, k trpasličí planetě Ceres.