Přestože už nějakou dobu mluvíme o uhlíkové stopě, nebyli si vědci až donedávna tak docela jisti, kde všude na Zemi je uložený uhlík a v jakém množství. Nyní ale na základě dlouhodobých měření, matematických modelů a statistických výpočtů zjistili, že mezi roky 1990 a 2007 bylo ve světových lesích uloženo asi 2,4 gigatun uhlíku za rok (ukládá se prostřednictvím fotosyntézy ze vzdušného CO2).
V úvahu připadají veškeré světové lesy, jen v těch severských je uloženo asi 22 % celkového množství uhlíku a například tahle banka se zmenšuje i díky klimatickým změnám.
„Z výsledků studie je snad už jasně zřejmé, že lesy hrají klíčovou roli v pozemské bilanci uhlíku a kontrolují stav oxidu uhličitého v atmosféře,“ konstatoval David A. McGuire, profesor ekologie na univerzitě v Alaska Fairbanks.
Zpráva jeho týmu obsahuje komplexní odhady uhlíku ve světových lesích na základě aktualizovaných dat. Ta obsahují i údaje o změnách v rozloze porostů, procentech mrtvých lesů, o objemu vytěženého dřeva, živých rostlin nebo rozkládajícím se organickém odpadu v půdě.
Studie tak přispěla ke smysluplné informované diskusi o omezení emise skleníkových plynů i o současnosti i budoucnosti lesů ve všech podnebních pásmech a jejich nezastupitelné roli v uhlíkové bilanci.