Nový adenovirus, neobalený DNA virus, byl identifikován v kolonii kalifornských opic titi (Callicebus) z čeledi malpovitých. Stejným virem byl nakažený také jeden vědecký pracovník, který se mezi opičkami pohyboval, a ošetřovatel.
Tak byl objeven první adenovirus, který se přenáší mezi opicemi a člověkem. Záhadou zůstává, že jak titi opice tak člověk nejsou obvyklými hostiteli tohoto viru a to naznačuje, že by mohl pocházet ze třetího, dosud neznámého hostitele.
Adenoviry infikují přirozeně mnoho živočichů, včetně lidí, opic i hlodavců, způsobují celou řadu klinických onemocnění u lidí, s příznaky nachlazení, průjmu a zápalu plic. Na rozdíl od např. chřipkového viru však nebylo známo, že se adenoviry přenášejí mezidruhově.
Nově objevený Titi Monkey adenovirus (TMAdV), infikoval více než třetinu z opic titi v Kalifornském národním výzkumném centru primátů (CNPRC) s projevy onemocnění horních cest dýchacích, které zahubilo 19 z 23 infikovaných opic.
I vysoká úmrtnost nasvědčuje tomu, že opice nejsou původní hostitelé tohoto viru. Zhruba v době epidemie měli stejné příznaky (infekce horních cest dýchacích, horečka, zimnice a kašel, který trval čtyři týdny) dva lidé, kteří s opicemi přicházeli pravidelně do kontaktu, ale zotavili se bez léčení.
TMAdV je jasně nový druh adenoviru, úplně jiný než všechny dosud známé, se svými nejbližšími příbuznými sdílí jen 56 % DNA. Vědci se soustředili na hledání jeho potenciálního původního hostitele, první stopy zatím vedou k opicím Starého světa.