Korálové útesy mělkých moří celého světa patří k nejdůležitějším centrům biodiverzity a v moři tak představují ekvivalent tropických deštných pralesů. Tyto nesmírně důležité ekosystémy však v posledních letech ohrožuje skutečně pestrá řada nejrůznějších vlivů.
Útesy v oblasti indonéského ostrova Sulawesi jsou ohrožovány dalším, poměrně nezvyklým nebezpečím. Je jím lov ryb pomocí podomácky vyrobených trhavin, který praktikují domorodci z národa Bajau Laut. Nadace The Operation Wallace Trust proto nedávno přispěchala s plánem na záchranu.
Příslušníci národa Bajau Laut bývají někdy přezdíváni „mořští cikáni“. za touto přezdívkou stojí jejich kočovný způsob života. Prakticky celý život tráví tito domorodci na lodích, s nimiž brázdí vody v oblasti Filipín a Indonésie.
V průběhu posledních 50 let trpěli na Filipínách útlakem ze strany muslimské většiny a řada z nich na svých chatrných kanoích emigrovala jižním směrem. Tradičnám způsobem obživy Bajaů je potápění a zejména rybolov, provozovaný tradičně pomocí sítí a udic.
V posledních letech však Bajaové své tradiční metody poněkud „modernizovali“. Do arzenálu svých rybářských nástrojů přidaly bomby vyrobené z přípravků na hnojení či z kyanidu sodného, které mají sloužit k omráčení ryb a jejich snadném sběru u mořské hladiny.
Odvrácenou stránkou jejich snadného lovu je však poškozování korálových útesů: na řadě z nich v oblasti souostroví Wakatobi nedaleko Sulawesi je křehká ekologická rovnováha již takřka nenávratně rozkolísána.
Záchranou na poslední chvíli je vyhlášení mořského národního parku, na němž se vedle WWF podílí i organizace Operation Wallacea. V současné době probíhá intenzivní mapování činnosti rybářů. Klíčem k záchraně celé oblasti má být odkoupení jejich rybářských licencí a převedení aktivit Bajaů do jiných, pro životní prostředí méně rizikových aktivit.